باتری 206

باتری پژو ۲۰۶، آمپر های مناسب باتری ۲۰۶ کدامند؟

مقدمه

باتری پژو ۲۰۶ را در این مقاله معرفی کرده‌ایم ولی قبل از آن مختصری در مورد این خودروی محبوب توضیح می‌دهیم. خودروی ۲۰۶، جوان پسند ترین خودروی تولید داخل است که سالهاست، فروض بسیار خوبی را در بازار داخلی داشته است. از این رو، لوازم یدکی این خودرو مانند رینگ، لاستیک، چراغ ها، باتری پژو ۲۰۶ سیستم های صوتی و …، بازار بسیار پررونقی را در بین سایر لوازم یدکی خودروهای مختلف دارند. در این مقاله، درباره انتخاب یک باتری پژو ۲۰۶ مناسب نکاتی که باید در هنگام خرید آن به یاد داشته باشید، با شما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

 

باتری مناسب ۲۰۶

در بازار ایران، ۴ مدل یا تیپ از پژو ۲۰۶ شامل پژو ۲۰۶ تیپ ۲، پژو ۲۰۶ تیپ ۳، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و پژو ۲۰۶ sd وجود دارد. باتری مورد استفاده در تمامی این مدل، تقریبا یکسان است. باتری پژو ۲۰۶ یک باتری ۵۰ تا ۶۰ آمپر با ولتاژ ۱۲ ولت می باشد که می تواند هم از باتری های سیلدی و هم غیر سیلدی انتخاب شود. در مدل های جدید ۲۰۶ که از سال ۹۶ به بعد تولید شده اند، محفظه باتری در حد چند سانتی متر کوچکتر شده است و همین مساله ممکن است استفاده از باتری های ۶۰ آمپر را برای این خودرو کمی سخت تر کند. در حالت کلی، یک باتری ۵۰ آمپری تقریبا می تواند به خوبی انرژی مورد نیاز برای سیستم صوتی، استارت زدن و سایر بخش های الکتریکی در خودرو ۲۰۶ را تامین کند.

 

 

باتری 206  

انواع باتری ۲۰۶

انواع باتری پژو ۲۰۶ مانند همه باتری های موجود در بازار، از یکی از ۲ نوع باتری های سیلدی یا اسید شارژ و باتری های غیر سیلدی یا اتمی می باشند که در ادامه هر یک را بررسی خواهیم کرد :

 

باتری های اسید شارژ یا سیلدی

باتری های سیلد یا اسید شارژ، همان باتری هایی هستند که حتما یکی از انواع آن را دیده اید. این باتری ها به عنوان قدیمی ترین نوع باتری ماشین نیز شناخته می شوند. در باتری های اسید شارژ، صفحاتی از جنس سرب و کلسیم وجود دارد. این باتری ها قابل شارژ می باشند و با اضافه کردن آب مقطر به اسید داخل آنها، می توان عمل شارژ باتری را انجام داد که البته بهتر است این مورد توسط یک فرد متخصص انجام شود. قیمت انواع باتری پژو ۲۰۶ سیلدی، معمولا پایین است و فراوانی بیشتری نیز در بازار ایران دارند.

 

باتری های غیر سیلدی

در مقابل باتری های اسید شارژ، باتری های غیر سیلدی یا اتمی قرار دارند. در این باتری ها، صفحاتی از  کلسیم به همراه سرب آنتیموان وجود دارد. این باتری ها در مقایسه با باتری های سیلدی عمر بالاتری دارند و البته قیمت آنها نیز به مراتب بسیار بیشتر از باتری های سیلدی است. از این رو، استفاده از این باتری ها در ماشین های ارزان قیمت و در مواقعی که خودرو صرفا در مناطق شهری با آب و هوای نه چندان گرم تردد دارد، چندان به صرفه نیست.

 

باتری 206

آمپر ساعت در باتری ۲۰۶

مفهوم آمپر ساعت در تمامی باتری های خودروهای مختلف مانند باتری پژو ۲۰۶، به معنای ظرفیت باتری یا به عبارت ساده تر، میزان جریانی از باتری بر حسب آمپر است که باتری می تواند در یک مدت زمان خاص در اختیار خودروی شما قرار دهد. این مفهوم از آنجایی دارای اهمیت است که بیشتر امکانات یک خودرو وابسته به تامین انرژی کلی و یا اولیه از سمت باتری است و در صورت پایین بودن میزان آمپر ساعت و یا متناسب نبودن آن خودروی شما، باتری به سرعت خالی شده و توان آن نیز پاسخگوی نیاز خودروی شما نخواهد بود.

 

آمپرهای مناسب باتری پژو ۲۰۶

میزان آمپر مناسب برای باتری ۲۰۶، توسط کارخانه سازنده اصلی آن یعنی کارخانه پژو، برابر ۵۰ آمپر و با ولتاژ ۱۲ ولت در نظر گرفته شده است. این باتری تقریبا برای تمامی مدل های این خودرو شامل ۲۰۶ تیپ ۲، ۳، ۵ و sd مورد استفاده قرار می گیرد. این میزان آمپر ساعت، برای استفاده معمولی از خودرو تقریبا کافی است و تنها در صورتی که نیاز به استفاده از لوازم جانبی مانند سیستم های صوتی، چراغ های قوی و یا سایر آپشن هایی که انرژی بالاتری مصرف می کنند، داشته باشید، باید از باتری هایی با ظرفیت ۵۵ تا ۶۰ آمپر استفاده کنید. البته در این مورد، شرکت ایران خودرو محفظه باتری ۲۰۶ را در مدل هایی که پس از سال ۱۳۹۶ به بازار عرضه کرده است، کوچکتر نموده و از این رو ممکن است برای جای گرفتن باتری های ۵۵ تا ۶۰ آمپری در این خودروها کمی با مشکل مواجه شوید.

 

استفاده از باتری های با ظرفیت بالا

استفاده از باتری های با ظرفیت بالاتر از باتری فابریک اتومبیل در تمامی مدل های خودرو، معمولا مانعی ندارد اما باید به ۲ نکته دقت داشته باشید. اولین نکته در این باتری ها این است که آمپر ساعت بالا در یک باتری، در صورتی که باتری با خودروی شما هماهنگ نباشد، باعث برهم زدن چرخه پر و خالی شدن باتری خواهد شد و به عبارت ساده تر، باتری شما هیچ وقت به صورت کامل خالی و پر نخواهد شد. تکرار این روند در مدت کوتاهی می تواند باتری شما را از بین برده و موجب تحمیل هزینه های اضافی برای شما باشد. دومین نکته ای که باید در مورد باتری های با ظرفیت بالاتر از مقدار مورد نیاز خودرو خود در نظر داشته باشید، توجه به ولتاژ باتری است. باتری های خودروهای سواری سبک مانند باتری پژو ۲۰۶، همگی دارای ولتاژ ۱۲ می باشند. این ولتاژ با سیستم برق این دسته از خودروها، به خوبی هماهنگی دارد. اما اگر علاوه بر بالا بردن ظرفیت باتری، ولتاژ آن را نیز افزایش دهید و یا از باتری های خودروهای سنگین استفاده کنید ( با فرض جایگیری در محفظه باتری ۲۰۶ )، می توانید به کل سیستم برق خودرو خود، آسیب جدی وارد کنید.

 

باتری 206

برندهای باتری ۲۰۶ در ایران

در بازار لوازم جانبی ایران و برای باتری ۲۰۶، مدل ها و نمونه های بسیار زیادی از برندهای خارجی و داخلی وجود دارد. اما اعتبار این برندها، موضوعی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید.از این رو، در ادامه معتبرترین برندهای تولید کننده داخلی و خارجی باتری ۲۰۶ را معرفی خواهیم کرد :

 

معتبرترین برندهای ایرانی تولید کننده باتری ۲۰۶

تولید کننده برندهای واریان، سهند و نیو آرمو

تولید کننده برندهای اتمیک، اوربیتال، سوزوکی

تولید کننده برندهای گلوبال، زیتکس، ایاس

تولید کننده برندهای سولیفات، ویگور، آپادانا

 • کارخانه نیرو گستران

تولید کننده برندهای شارک، سیلور، سین

 • کارخانه پاسارگاد

تولید کننده برندهای پروتون، هندل، لیدر

 • کارخانه دورنا باتری

تولید کننده برندهای ارس، پوشیتا، نوبل

 • کارخانه وایا باتری

تولید کننده برندهای شادن، ریبال، دوان

 • کارخانه ویستا الکتریک

تولید کننده برندهای آرارات، اتم، پولو

 • کارخانه آکو باتری

تولید کننده برندهای تینو، کاما، کارپیل

 

معتبرترین برندهای خارجی تولید کننده باتری ۲۰۶

باتری های ساخت کشور کره، تقریبا جزو فراوان ترین باتری های خودرو ۲۰۶ هستند که در بازار ایران وجود دارند و قیمت مناسبی نیز دارند. از معروف ترین برندهای کره ای باتری پژو ۲۰۶ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

 • کارخانه دلکو

تولید کننده برندهای اتلس، انرسل، گلوبال

 • کارخانه پوما

تولید کننده برندهای جگوار، سولایت، راکت

 • کارخانه رویال

تولید کننده برندهای تایگر، ایندیگو، نوا

 • کارخانه شارک

تولید کننده برندهای آفالاین، اوراستارت، چیتا

 • کارخانه هگزا

تولید کننده برندهای هانکوک، تارگت، سیلور

 • کارخانه پلاتینوم

تولید کننده برندهای کوبا، فول پاور، فالکون

 

باتری 206

 

چگونه باتری مناسب ۲۰۶ را انتخاب کنیم؟

باتری ۲۰۶ و به طور کلی باتری خودرو، قطعه ای بسیار مهم در اتومبیل شماست که لازم است تا در موقع خرید آن، دقت زیادی داشته باشید. مهمترین مواردی که باید در هنگام خرید هر مدل از باتری ۲۰۶ به آن دقت کنید عبارت است از :

 

ولتاژ باتری

برای تمامی خودروهای سواری از جمله پژو ۲۰۶، میزان ولتاژ باتری باید ۱۲ ولت باشد. توجه به این ولتاژ و عدم خرید باتری هایی با ولتاژهای کمتر و یا بیشتر از این مقدار به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به سیستم برق خودرو بسیار ضروری است.

 

ابعاد باتری

ابعاد باتری فابریک ۵۰ آمپر ساعت نصب شده توسط کارخانه بر روی خودرو ۲۰۶ برابر ۱۹ × ۱۷.۵ × ۲۴ سانتیمتر است. شایان ذکر است که در مدل هایی تولیدی بعد از سال ۱۳۹۶، این ابعاد کمتر شده است و در صورتی که خودروی شما در این دسته بندی قرار دارد، بهتر است نسبت به انتخاب سایز مناسب آن، دقت کافی را داشته باشید.

 

آمپر باتری

میزان آمپر ساعت درباتری پژو ۲۰۶ متناسب با نوع و میزان استفاده شما از خودرو می تواند در محدود ۵۰ تا ۶۰ آمپر ساعت باشد. انتخاب باتری هایی با مقادیر بیشتر از ۶۰ آمپر ساعت، معمولا به دلیل ابعاد بزرگتر و عدم توجیه اقتصادی، چندان به صرفه نیست.

 

برند باتری

در ایران برندهای زیادی از باتری پژو ۲۰۶ وجود دارد و دامنه انتخاب شما وسیع است اما توجه داشته باشید که این برند باید کاملا معتبر و شناخته شده باشد تا از هزینه های اضافی که در صورت انتخاب برندهای تقلبی و یا غیر استاندارد متحمل می شوید، جلوگیری شود.

 

 

تاریخ تولید و انقضای درج شده بر روی باتری

تاریخ تولید و انقضای درج شده بر روی باتری پژو ۲۰۶ مانند هر محصول دیگری، دارای اهمیت زیادی است و بهتر است از خرید باتری هایی که فاصله زمانی تولید آنها تا خرید شما بیش از ۶ ماه است، خودداری کنید.

 

 

سخن آخر

باتری خودرو یکی مهمترین لوازم مورد استفاده در خودرو است. از این رو، اهمیت به کارگیری نمونه های استاندارد و با کیفیت بالای این قطعه، بسیار زیاد است. سایت باتری وار، عرضه کننده انواع باتری های خودرو در برندهای معتبر و با ضمانت فروش می باشد. شما می توانید برای دریافت مشاوره خرید، با کارشناسان ما در باتری وار تماس حاصل فرمایید.

در پایان از نگاه پر مهر شما و زمان گرانبهایی که برای مطالعه این مقاله اختصاص دادید، نهایت تشکر را داریم و امیدواریم که توانسته باشیم مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های الزامی با * مشخص شده اند.