127

آمپر های مناسب باتری پراید کدامند؟

مقدمه

پراید یکی از خودروهایی است که در بازار ایران دارای بالاترین میزان فروش در بین خودروهای میان رده است. از این رو، لوازم یدکی آن مانند باتری پراید، چرخ ها، چراغ ها و … نیز تبدیل به پر فروش ترین لوازم یدکی شده اند. انتخاب مناسب ترین باتری پراید برای صاحبان این وسیله نقلیه، شاید یکی از دغدغه های مهمی باشد که در این روزها و با توجه به قیمت بالای لوازم یدکی خودرو، اهمیت بیشتری نیز پیدا کرده است. در این مقاله قصد داریم تا مطالبی را برای انتخاب یک باتری پراید مناسب و با کیفیت مطرح کنیم و شما خوانندگان عزیز بتوانید بهترین و مناسب ترین محصول را برای خودروی خود خریداری کنید.  با ما همراه باشید.

باتری پراید

باتری مناسب پراید

انواع پراید موجود در بازار ایران، در حال حاضر شامل پراید ۱۱۱، پراید ۱۳۱ و ۱۳۲، پراید ۱۴۱ و پراید وانت می باشد. شرکت سازنده این خودرو یعنی سایپا، در تمامی این مدل ها از یک باتری استفاده می کند. این باتری، یک باتری اسید شارژ ۱۲ ولتی و ۵۰ آمپر است که به خوبی می تواند پاسخگوی سیستم های الکتریکی به کار رفته در این خودرو باشد. همچنین فرآیند استارت زنی با همین نوع از باتری پراید نیز به خوبی و بدون مشکل انجام می شود.

 

انواع باتری پراید

انواع باتری پراید و از برندها مختلف، معمولا در یکی از دو دسته بندی زیر قرار می گیرد :

 

باتری های غیر سیلدی

جنس صفحات در باتری های غیر سیلدی که گاهی از آنها با نام باتری های اتمی نیز یاد می شود، از سرب آنتیموان به همراه کلسیم تشکیل شده است. طول عمر این باتری ها از سایر انواع باتری خودرو، در هوای گرم بسیار مطلوب تر است. همچنین قیمت بالاتری نیز نسبت به باتری هایی مانند اسید شارژ دارند.

 

باتری های اسید شارژ یا سیلدی

باتری های سیلدی، نوعی از باتری های خودرو هستند که در آنها جنس صفحات از کلسیم و سرب می باشد. میزان عمر باتری های سیلدی معمولا بالا است و قیمت کمتری دارند. همچنین امکان شارژ این باتری ها و مشاهده میزان عملکرد آنها نیز وجود دارد. بیشترین نوع باتری پراید معمولا از این دسته باتری های اسید شارژ می باشند که هم از نظر قیمت و هم کارایی در حد قابل قبولی هستند.

 

باتری پراید

 

منظور از آمپر ساعت در باتری پراید چیست؟

در تمامی باتری های خودرو از جمله باتری پراید، مفاهیمی مانند آمپر ساعت و ولتاژ باتری در نظر گرفته می شود.

تمامی باتری های خودرو ها، ظرفیت خاصی دارند که از آن با عناوینی مانند آمپر ساعت، وات ساعت و یا کیلو وات ساعت یاد می شود. برای روشن شدن مفهوم ظرفیت در باتری، بهتر است با یک مثال قضیه رو توضیح دهیم. فرض کنید شما یک باتری خودرو را خریداری می کنید و ظرفیت آن طبق توضیح مندرج بر روی آن، ۱۰۰ آمپر ساعت است. این عبارت بدان معناست که باتری خریداری شده توسط شما، در مدت زمان ۲۰ ساعت، جریانی معادل ۵ آمپر را تامین می کند. آمپر ساعت در هر باتری از جمله باتری پراید با توجه به مواردی مانند وزن و چگالی ماده فعال در باتری، ولتاژ باتری، دما، سن باتری و …. بستگی دارد.

 

آمپرهای مناسب باتری پراید

در باتری پراید معمولا آمپر مناسب، بر اساس کارکرد خودرو و چیزی که شما از آن توقع دارید می تواند متفاوت باشد. معمولا سایپا به صورت پیش فرض، یک باتری ۵۰ آمپر ساعت ۱۲ ولتی را بر روی تمامی مدل های پراید اعم از پراید ۱۱۱، پراید ۱۳۱ و ۱۳۲، پراید ۱۴۱ و پراید وانت نصب می کند. این میزان از ظرفیت باتری، برای استفاده معمولی کافی است. اما اگر شما هر روز از خودروی خود استفاده می کنید و مکررا نیاز به استارت زدن دارید، باید از یک باتری با حداقل ظرفیت ۵۵ الی ۶۰ آمپر ساعت استفاده کنید. البته اگر چراغ زنون یا سیستم صوتی قوی و مجزای از سیستم صوتی فابریک پراید را نیز بر روی آن نصب کرده اید، این ظرفیت هم پاسخگوی شما نخواهد بود و باید از باتری هایی با ۶۰ الی ۶۶ آمپر ساعت استفاده کنید.

 

آیا استفاده از باتری های با آمپر بالا برای خودروی من مضر است؟

پاسخ این سوال بستگی به ۲ سوال دیگر دارد. اگر منظور شما از مضر بودن، آسیب رساندن این باتری ها به سیستم برق خودروی شما است که در پاسخ باید بگویم خیر. برای تمامی مدل های مختلف خودرو پراید، تنها چیزی که دارای اهمیت ویژه است و مستقیما با سیستم برق خودرو درگیر می باشد، ولتاژ باتری پراید است که در تمامی مدل ها و ظرفیت های آن چه در باتری های ۳۵ آمپر ساعت و چه در ۲۲۰ آمپر ساعت، برابر ۱۲ ولت است که کاملا با سیستم برق پراید همخوانی دارد. در پاراگراف های قبلی نیز توضیح دادیم که منظور از آمپر ساعت، همان ظرفیت باتری یا مدت زمان ذخیره نیروی باتری است.

در مقابل، اگر منظور شما از مضر بودن باتری های با آمپر بالا، خراب شدن خود باتری است، باید بگوییم که بله این باتری ها به دلیل اینکه آمپر ساعت هماهنگی با خودروی شما ندارند، فرآیند شارژ و دشارژ صحیحی نیز ندارند و در مدت زمان کوتاه تری سولفاته و غیر قابل استفاده می شوند و به عبارتی عمر محدودتری در مقایسه با باتری های دارای آمپر هماهنگ با خودروی پراید را دارند.

 

باتری پراید

 

راهنمای خرید باتری مناسب پراید

در بازار ایران، برندهای معروف زیادی وجود دارند که تولید کننده انواع باتری خودرو از جمله باتری پراید می باشند. انتخاب بین این برندها ممکن است گاهی دشوار باشد و بهتر است نکاتی را در هنگام خرید این وسیله ضروری برای خودرو خودتان در نظر داشته باشید :

 

ولتاژ

برای تمامی مدل های باتری پراید، میزان ولتاژ ۱۲ ولت است و لازم است تا برای جلوگیری از آسیب های احتمالی به سیستم برق خودرو، از خرید باتری هایی که بالاتر و یا پایین تر از این ولتاژ هستند خودداری کنید.

 

آمپر

در هر خودرو، میزان آمپر یا ظرفیت باتری، بر اساس میزان ظرفیت موتور تعیین می شود. در خودروهایی که حجم موتور بزرگ است، باید از باتری هایی که دارای آمپر ساعت و یا همان ظرفیت بالاتری هستند استفاده شود. برای خودرو پراید، میزان ظرفیت استاندارد ۵۰ آمپر ساعت است که در صورت استفاده زیاد از وسیله نقلیه و یا نصب سیستم های الکترونیکی اضافه تر، این میزان به ۶۶ آمپر ساعت نیز می تواند برسد.

 

ابعاد

در خودرو پراید، جایگاهی که برای نصب باتری در نظر گرفته شده است، دارای ابعاد خاصی است و لازم است تا باتری های خریداری شده، دقیقا مطابق با این ابعاد باشند. برای باتری ۵۰ آمپر ساعت که به صورت فابریک از طرف سایپا در پراید نصب می شود، این ابعاد برابر ۱۹ × ۱۸ × ۲۴ سانتیمتر است. توجه به ابعاد مناسب باتری پراید در هنگام خرید ضروری است زیرا در مسیرهای دارای ناهمواری، معمولا باتری های کوچکتر از ابعاد استاندارد، به دلیل تکان های شدید و عدم جایگیری صحیح در موقعیت خود به راحتی آسیب خواهند دید.

 

باتری پراید

 

برند

برندهای ایرانی زیادی مانند برنا و صبا باتری، انواع باتری پراید را با کیفیت بسیار مطلوب و گارانتی به بازار عرضه می کنند که می توانید با اطمینان خاطر از آنها خرید نمایید. در کنار این برندها، برندهای خارجی معتبری مانند دلکور، هیوندا و اوربیتال نیز، باتری مناسب پراید رو تولید کرده اند. البته در هنگام خرید این باتری ها، حتما به دارا بودن گارانتی معتبر در مورد آنها دقت داشته باشید.

 

تاریخ تولید و انقضا

هر باتری، یک تاریخ انقضا مشخصی دارد. این تاریخ معمولا بر روی باتری درج نمی شود و صرفا تاریخ تولید آن را می توانید مشاهده کنید. حدود ۶ تا ۸ ماه پس از تولید باتری، فرایند سولفاته شدن آن آغاز می شود و با گذشت زمان، عمر باتری کاهش می یابد. از این رو، ضروری است تا از خرید باتری هایی که ۶ تا ۸ ماه از تاریخ تولید آنها گذشته است خودداری نمایید.

 

سخن آخر

باتری خودرو، از مهمترین قطعاتی است که بسیاری از فعالیت های خودرو مانند روشنایی، استارت زدن و تامین انرژی سیستم های الکترونیکی در یک اتومبیل به آن وابسته است. انتخاب یک باتری مناسب، علاوه بر تامین انرژی کافی برای خودرو، بار هزینه های اضافی ناشی از خرید انواع بی کیفیت و غیر استاندارد این وسیله و خرابی یا آسیب هایی را که می تواند به سیستم برق خودرو شما وارد کند، از بین خواهید برد. باتری پراید اگرچه از پرفروش ترین و فراوان ترین نمونه های باتری خودرو در بازار لوازم یدکی ایران است، اما لازم است تا در خرید آن نهایت دقت را داشته باشید. اهمیت این موضوع، این روزها با توجه به افزایش افسار گسیخته قیمت لوازم یدکی خودرو نیز تا حد زیادی افزایش یافته است.

در پایان از نگاه پر مهر شما و زمان گرانبهایی که برای مطالعه این مقاله اختصاص دادید، نهایت تشکر را داریم و امیدواریم که توانسته باشیم مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های الزامی با * مشخص شده اند.