باتری مناسب پژو ۴۰۵

آمپر‌های مناسب باتری پژو ۴۰۵ کدامند؟

مقدمه

باتری پژو ۴۰۵، یکی از اقلام تقریبا پرفروش در بین قطعات یدکی و ملزومات خودرو در ایران است. در باتری های فابریک کارخانه، میزان آمپر ساعت خاصی برای باتری پژو ۴۰۵ در نظر گرفته شده است. این مقدار، با توجه به موارد زیادی از جمله میزان مصرف سیستم برق خودرو برآورد شده است. توجه به این آمپر و محدوده مجازی که میزان فراتر از آن رفت، در حفظ سلامت خودرو شما بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله، درباره ویژگی های یک باتری پژو ۴۰۵ مناسب و نکاتی که باید در هنگام خرید آن به یاد داشته باشید، با شما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

باتری مناسب پژو ۴۰۵

ایران خودرو، بر روی پژو ۴۰۵ مدل GLX و SLX ، یک باتری ۱۲ ولتی و ۶۶ آمپر ساعت را نصب کرده است. این باتری با توجه به بدنه تنومند این خودرو و میزان انرژی که برای پشتیبانی از سیستم برق قدرتمند خود نیاز دارد، تقریبا پاسخگو می باشد. اندازه این باتری برابر ابعاد برابر ۱۸ × ۱۸ × ۲۸ سانتیمتر است که در صورت انتخاب باتری هایی با ظرفیت بالاتر، این اندازه نیز بزرگتر خواهد شد. البته در این مورد باید دقت داشته باشید که در صورت نیاز به باتری های با ظرفیت بیشتر، محفظه تعبیه شده برای باتری در این خودرو، به اندازه کافی گنجایش باتری مورد نظر شما را داشته باشد.

 

باتری پژو 405

انواع باتری پژو ۴۰۵

باتری های خودرو پژو ۴۰۵، هم می تواند از نوع باتری های اسیدی یا اسید شارژ و هم از نوع باتری های غیر سیلدی یا اتمی انتخاب شود و منعی برای انتخاب بین یکی از این دو نوع وجود ندارد. باتری فابریکی که کارخانه ایران خودرو نیز بر روی این خودرو قرار می دهد، از نوع اسید شارژ یا سیلدی می باشد.

 

باتری پژو ۴۰۵ اسید شارژ

این نوع از باتری های پژو ۴۰۵، به دلیل دارا بودن امکان شارژ معمولا از باتری های غیر سیلدی یا اتمی، قیمت پایین تری دارند. البته میزان عمر این باتری ها نیز، کمتر از باتری های اتمی است که معمولا برای صاحبان خودروها چندان اهمیتی ندارد و مشتریان این دسته از باتری ها بسیار زیاد است. در باتری های سیلدی، جنس صفحات از کلسیم و سرب می باشد. شارژ این باتری ها معمولا توسط افزودن مقادیر مشخصی از آب مقطر به محفظه حاوی اسید در این باتری ها افزایش می یابد.

 

باتری پژو ۴۰۵ غیر سیلدی

از لحاظ طول عمر و قیمت، باتری های غیر سیلدی یا اتمی، از باتری های اسید شارژ به میزان قابل توجهی بالاتر هستند. این باتری ها اگرچه به عنوان یک نوع با کیفیت برای هر خودرو محسوب می شوند اما استقبال چندانی از آنها به خصوص در بازار ایران نمی شود.

باتری پژو 405

 عمر مفید باتری پژو ۴۰۵

انواع باتری پژو ۴۰۵ حداکثر تا ۳ سال برای یک خودرو با استفاده معمولی جوابگو هستند. البته این طول عمر به موارد زیادی مانند نحوه رانندگی و عدم ضربه خوردن باتری، شارژ مرتب و جلوگیری از تخلیه کامل باتری، عدم نگهداری خودرو به مدت طولانی در مناطقی با درجه حرارت بالا و … بستگی دارد. شایان ذکر است که استفاده از سیستم های صوتی سنگین، چراغ های زنون و امکاناتی که برق زیادی را از خودروی شما دریافت می کنند، باعث کاهش قابل توجه عمر مفید باتری خواهد شد.

 

 

 

آمپر ساعت در باتری پژو ۴۰۵

مفهوم آمپر ساعت در هر باتری خودرو، به معنای ظرفیت باتری یا مدت زمانی است که باتری یک میزان جریان معین را در اختیار سیستم برق خودرو قرار می دهد. به طور مثال، در مورد یک باتری ۱۰۰ آمپر ساعت، جریان ۵ آمپر در یک بازه ۲۰ ساعته در خودرو جریان خواهد داشت.

 

آمپرهای مناسب باتری پژو ۴۰۵

از کجا درباره آمپرهای مناسب باتری پژو ۴۰۵ بدانیم؟ این سوالی است که تقریبا بسیاری از دارندگان این خودرو داخلی از خود می پرسند. همانطور که در ابتدای مقاله نیز توضیح دادیم، باتری فابریک پژو ۴۰۵، یک باتری ۱۲ ولتی و ۶۶ آمپری است که برای استفاده روزمره کافی خواهد بود. اما بسیاری از رانندگان، ممکن است به دلایلی مانند خاموش و روشن کردن های مکرر خودرو در طول روز و نیاز به استارت های پیاپی، نصب سیستم های صوتی قوی یا چراغ های پرنور و مواردی از این قبیل، به باتری های با ظرفیت بیشتری نیاز داشته باشند. طبق توضیح کارخانه سازنده، بر روی خودرو پژو ۴۰۵، می توان حداکثر از یک باتری ۱۰۰ آمپری استفاده کرد. البته این میزان از طرفیت، تنها در صورتی که است که شما سیستم های اضافی و قوی را بر روی خودرو خود نصب کرده باشید. در غیر این صورت، استفاده از یک باتری ۷۴ تا ۷۵ آمپری نیز کفایت می کند.

 

باتری پژو 405

قیمت باتری پژو ۴۰۵

قیمت باتری پژو ۴۰۵ متناسب با ظرفیت باتری و برند آن تعیین می شود و نمی توان نظر کلی راجع به آن داد. در مدل های تولید داخل، به دلیل نبود مسائلی مانند گمرکی و …، معمولا قیمت نهایی باتری پژو ۴۰۵ بسیار کمتر از برندهای خارجی است. البته در این مورد باید در نظر داشت که در صورت خرید از برندهای داخلی، مواردی مانند اعتبار برند و گارانتی معتبر محصول حتما در نظر گرفته شود.

 

 

 

آیا می توانیم از باتری های ظرفیت بالا در پژو ۴۰۵ استفاده کنیم؟

خودرو ۴۰۵ قابلیت پشتیبانی از باتری هایی با ظرفیت ۶۶ ( ظرفیت فابریک و تعریف شده توسط کارخانه ) تا حداکثر ۱۰۰ آمپر ساعت را دارد. حتی باتری های با ظرفیت بالاتر نیز برای این خودرو ضرری ندارند. در واقع آنچه که در مورد ۴۰۵ و سایر خودروهای سواری کوچک ضروری است، رعایت استفاده از باتری هایی با ولتاژ حداکثر ۱۲ ولت است. این ولتاژ به خوبی با نیاز سیستم برق یک خودرو سواری کوچک هماهنگ است و به آن نیز آسیبی نخواهد رساند. با این حال، توصیه ما این است که در هنگام خرید باتری پژو ۴۰۵ صرفا از باتری هایی با ظرفیت های مناسب و در محدوده استاندارد ذکر شده برای این خودرو استفاده کنید و در صورتی که از سیستم های نیازمند برق بیشتر مانند چراغ زنون یا سیستم صوتی قوی استفاده نمی کنید، از خرید باتری هایی با ظرفیت فراتر از ۷۵ آمپر ساعت خودداری نمایید.

 

راهنمای خرید باتری پژو ۴۰۵

برای خرید انواع باتری پژو ۴۰۵ رعایت موارد زیادی می تواند در داشتن یک خرید موفق و مورد اعتماد به شما کمک کند. مهمترین این موارد عبارتند از :

 

ولتاژ باتری

ولتاژ باتری در باتری پژو ۴۰۵ همانند باتری تمامی خودروهای سدان یا سواری کوچک، برابر ۱۲ ولت است. این مقدار دقیقا همان چیزی است که می تواند بدون آسیب رساندن به سیستم برق خودرو، انرژی مورد نیاز اتومبیل شما را تامین کند. از این رو، ضروری است که نسبت به انتخاب باتری هایی که دقیقا دارای این مقدار ولتاژ و نه چیزی بالاتر از آن می باشند، اقدام کنید.

 

ابعاد باتری

برای باتری پژو ۴۰۵، ابعاد استاندارد که توسط کارخانه تعیین شده است برابر ۱۸ × ۱۸ × ۲۸ سانتیمتر است. این ابعاد، اندازه های یک باتری ۶۶ آمپر ساعتی است و با بالا رفتن میزان ظرفیت باتری، این اندازه نیز افزایش خواهد یافت که باید به تناسب این اندازه با ابعاد محل جایگیری باتری در خودرو خود توجه داشته باشید.

 

آمپر باتری

میزان آمپر مورد نیاز برای باتری پژو ۴۰۵ در حالتی که خودرو به صورت دائم استفاده نشود، ۶۶ آمپر می باشد. این مقدار، در صورتی که از خودرو به صورت مکرر و با خاموش و روشن کردن های متوالی و یا استفاده از سیستم های نیازمند برق که مازاد بر سیستم های تعبیه شده در داخل خودرو هستند استفاده شود، افزایش خواهد یافت و حداکثر تا میزان ۱۰۰ آمپر ساعت را می توان برای آن در نظر گرفت.

 

برند باتری

برندهای ایرانی معتبر مانند صبا باتری، سپاهان باتری و …. و همچنین برندهای خارجی که عمدتا از بین برندهای کره ای انتخاب می شود، در بازار ایران به صورت گسترده ای وجود دارد. البته در انتخاب هر یک از این برندها، به اصل بودن باتری، دارا بودن گارانتی معتبر و مواردی از این قبیل، دقت کنید.

 

باتری پژو 405

تاریخ تولید باتری

باتری های اسید شارژ یا سیلدی، پس از گذشت حدود ۶ ماه از زمان تولید، شروع به سولفاته شدن خواهند کرد و این وضعیت می تواند باعث کاهش قابل توجه میزان ظرفیت باتری و از بین رفتن کارایی مفید آن باشد. از این رو، ضروری است که از خرید باتری هایی که بین ۶ تا ۸ ماه از تاریخ تولید آنها گذشته است، خودداری نمایید. دقت داشته باشید که نگهداری باتری در مکان نامناسب و گرم نیز، اثری مشابه همین حالت را دارد و بهتر است از فروشگاه هایی که باتری ها را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داده اند نیز، خرید نکنید.

 

سخن آخر

با توجه به قیمت زیاد خودرو و لوازم جانبی آن که در چند سال اخیر نیز رشد مضاعفی را پیدا کرده است، بهتر است تا هر یک از قطعات مورد نیاز خودروی خود را از فروشگاه هایی که اصالت کالا و رضایت مشتری، ۲ اصل مهم برای آنها است، خرید خود را انجام دهید. فروشگاه اینترنتی باتری وار، عرضه کننده انواع باتری های خودرو در برندهای معتبر و با ضمانت فروش می باشد که در طی فعالیت خود، همواره اصل را بر کسب رضایت مشتریان خود قرار داده است و می توانید با اطمینان خاطر، خرید خود را از این فروشگاه انجام داده و کالای مورد نیاز خود را درب منزل تحویل بگیرید. همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره خرید اینترنتی باتری پژو ۴۰۵، با کارشناسان ما در باتری وار تماس حاصل فرمایید.

در پایان از نگاه پر مهر شما و زمان گرانبهایی که برای مطالعه این مقاله اختصاص دادید، نهایت تشکر را داریم و امیدواریم که توانسته باشیم مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های الزامی با * مشخص شده اند.