باتری سمند

آمپر‌های مناسب باتری سمند کدامند؟

مقدمه

سمند، یکی از پرفروش ترین خودروهای داخلی است که از زمان ورود به بازار تاکنون، ده ها هزار مدل از آن به فروش رسیده است. از این رو، بازار لوازم خانگی این خودرو پرطرفدار، بسیار پر رونق است و انواع لوازم یدکی آن شامل سپر، لاستیک، چراغ، باتری سمند و … نیز، همواره یکی از پرفروش ترین ملزومات خودرو در بازار ایران هستند. باتری سمند به عنوان یکی از حساس ترین قطعات این خودرو است که معمولا هر ۲ تا ۳ سال نیازمند تعویض است و باید در خرید آن، نهایت دقت را به خرج بدهید تا متحمل هزینه های اضافی نشوید. در این مقاله، راهنمای کاملی را در مورد خرید باتری سمند و همچنین میزان آمپر مناسب برای این باتری، در اختیار شما قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

باتری سمند

باتری مناسب سمند

خودروی سمند یکی از خودروهای کامپکت و با بدنه سدان است که در ایران در مدل های مختلفی شامل سمند LX، سمند X7، سمند EL، سمند SE و سمند سریر که یک نسخه تشریفاتی از سمند LX است به بازار روانه شد. در تمامی این مدل ها، شرکت ایران خودرو از یک باتری ۶۶ آمپر ساعتی با ولتاژ ۱۲ ولت استفاده کرد و هنوز نیز همین باتری به عنوان باتری سمند فابریک کارخانه استفاده می شود. این میزان آمپر ساعت برای سیستم برق یک سمند با استفاده روزمره و عادی کافی خواهد بود اما در بعضی مواقع که راننده، سیستم های بیشتری را بر روی خودرو خود نصب می کنند، نیازمند باتری قوی تری خواهد بود. این باتری طبق توصیه کارخانه ایران خودرو، می تواند ظرفیتی معادل حداکثر ۷۴ آمپر ساعت را داشته باشد و بیشتر از این مقدار برای خودرو سمند مجاز نیست. البته بسیاری از متخصصان و مهندسان خودرو، همین مقدار را نیز برای این خودروی داخلی به دلیل گرمای بیش از حد تولید شده توسط موتور جایز نمی دانند.

 

باتری سمند چقدر عمر می کند؟

میزان عمر باتری در تمامی خودروهای کامپکت یا همان سواری های کوچک، حداکثر ۳ سال است. این بازه زمانی برای یک استفاده نرمال از خودرو در نظر گرفته شده است به این معنی که دارنده خودرو، هیچ سیستم نیازمند برق را مازاد بر سیستم های تعبیه شده توسط کارخانه بر روی خودرو نصب نکند. واضح است که نصب سیستم هایی مانند چراغ های زنون، سیستم های صوتی قوی و مواردی از این قبیل، باعث تخلیه سریع تر باتری شده و فرآیند شارژ و دشارژ آن به صورت مکرر انجام می شود که این عمر مستقیما بر روی عمر باتری اثر خواهد گذاشت. علاوه بر آن، باتری سمند نیز مانند سایر باتری های خودروهای مختلف برای طی کردن یک چرخه عمر طبیعی و مفید باید در شرایط مطلوبی نگهداری شود. این شرایط شامل عدم قرارگیری خودرو در محیط گرم به مدت طولانی، جلوگیری از تردد در مناطق ناهموار یا پر از دست اندار و همچنین اجتناب از اعمال هرگونه ضربه محکم بر روی کاپوت که می تواند به محل جایگیری باتری نیز آسیب جدی وارد کند.

 

باتری سمند

انواع باتری سمند

ظرفیت های مختلف باتری سمند در یکی از دو نوع زیر به بازار عرضه می شوند :

 

باتری سمند اسید شارژ یا سیلدی

این نوع از باتری ها، معمول ترین و تقریبا در دسترس ترین انواع باتری خودرو در ایران هستند. در این باتری، صفحاتی از جنس سرب و کلسیم و غوطه ور در اسید قرار دارد. میزان شارژ این باتری ها در واقع بر اساس میزان اسید داخل باتری تعیین می شود. از لحاظ طول عمر، باتری های سیلدی یا اسید شارژ، از باتری های اتمی دارای طول عمر کمتری هستند اما به علت قیمت پایین تر این باتری ها، مشتریان آنها نیز بیشتر است.

 

 

باتری سمند غیر سیلدی

در این باتری ها، جنس صفحات از سرب آنتیموان به همراه کلسیم است که برخلاف باتری های اسید شارژ، در اسید شناور نیستند. طول عمر این باتری ها اگرچه از باتری های اسید شارژ بالاتر است اما در بازار فراوانی چندانی ندارند و به سختی می توانید نمونه های اصل و استاندارد آنها را پیدا کنید. این باتری ها به دلیل توانایی تحمل گرمای بالاتر، برای استفاده در خودروهایی مانند سمند که در اطراف موتور گرمای زیادی تولید می شود، بسیار مناسب تر از باتری های سیلدی هستند.

 

 

آمپرهای مناسب باتری سمند

قبل از اینکه در مورد آمپر مناسب باتری های سمند صحبت کنیم، بهتر است کمی با مفهوم آمپر ساعت در باتری های خودروهای مختلف آشنا شوید. هر باتری چه شامل باتری های خودروها، چه باتری های تلفن های همراه و چه هر باتری قابل شارژ دیگری، یک میزان ظرفیت مشخصی دارد. این میزان ظرفیت تعیین می کند که یک جریان مشخص، در چه بازه زمانی از باتری وارد سیستم برق خودرو یا هر وسیله دیگر متصل به باتری می شود. در مورد باتری سمند، میزان آمپر مناسب برای آن توسط کارخانه ایران خودرو، ۶۶ آمپر در نظر گرفته شده است. این میزان برای پشتیبانی از سیستم استارت، چراغ های فابریک خودرو و سیستم صوتی نصب شده توسط کارخانه کافی خواهد بود. اما در مواردی که سیستم های اضافی بر روی سیستم نصب شود، باید باتری هایی حداکثر تا ۷۵ آمپر ساعت به عنوان جایگزین باتری فابریک کارخانه مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از باتری های با آمپرهای ۸۰ و بالاتر اگرچه بر طبق باور عموم قوی تر خواهند بود اما در اصل این چنین نیست و این باتری ها علاوه بر نداشتن صرفه اقتصادی، کاربرد خاصی نیز ندارد. همچنین با بالا رفتن میزان آمپر ساعت در انواع باتری سمند، میزان گرمای جذب شده توسط آن نیز افزایش می یابد که این موضوع می تواند باعث بروز حادثه شود و خطرناک است.

 

باتری سمند

برندهای باتری سمند در ایران

چند سالی است که در بازار ایران باتری های خارجی و ایرانی رقابت بسیار تنگاتنگی با یکدیگر دارند و از لحاظ کیفیت نیز، به جرات می توان گفت که باتری های ایرانی در بسیاری از مواقع در سطح بالاتری نیز قرار دارند. در این بخش، معروف ترین برندهای داخلی و خارجی تولید کننده باتری های خودرو سمند را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

 

برندهای داخلی تولید کننده باتری سمند

برندهای ایرانی از حدود ۴۰ سال پیش تا به امروز، حضور قابل توجهی را در بازار لوازم یدکی خودرو دارند و سهم بزرگی از فروش محصولات این بازار، در اختیار برندهای داخلی است. در این بین، برندهای تولید کننده باتری نیز، بخش بزرگی از بازار را در اختیار دارند. اعتبار درصد بالایی از این برندها، نه به واسطه تبلیغات، بلکه به واسطه کیفیت محصولی است که در سالهای متمادی در اختیار مشتریان خود قرار داده اند. معتبرترین برندهای تولید کننده باتری سمند در ایران عبارتند از :

 • برندهای برندهای اتمیک، اوربیتال، سوزوکی تولید کارخانه سپاهان باتری
 • برندهای واریان، نیو آرمو، سهند تولید کارخانه صبا باتری
 • برندهای گلوبال، ایاس، زیتکس تولید کارخانه برنا باتری
 • برندهای سولیفات، آپادانا، ویگور تولید کارخانه آذر باتری
 • برندهای ارس، نوبل، پوشیتا تولید کارخانه دورنا باتری
 • برندهای شادن، دوان، ریبال تولید کارخانه وایا باتری
 • برندهای تینو، کارپیل، کاما تولید کارخانه آکو باتری
 • برندهای شارک، سین، سیلور تولید کارخانه نیرو گستران
 • برندهای پروتون، لیدر، هندل تولید کارخانه پاسارگاد
 • برندهای آرارات، پولو، اتم تولید کارخانه ویستا الکتریک

 

 

برندهای خارجی تولید کننده باتری سمند

برندهای خارجی در چند سال گذشته، حضور تقریبا پر رنگی در بازار فروش باتری و سایر لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی داشتند که این حضور، از زمان تصویب مصوبه هیئت دولت مبنی بر اعمال محدودیت بر ورود کالاهای خارجی مرتبط با خودرو، کمی کمرنگ شده است. با این حال، هنوز هم سهم قابل توجهی از بازار به خصوص در مورد خودروهای وارداتی، در اختیار برندهای خارجی است. از کشورهای مختلفی که در زمینه تولید باتری های خودرو فعالیت می کنند، کره جنوبی به عنوان سرشناس ترین برند سازنده باتری در ایران حضور دارند. از این کشور، برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از :

 • برندهای اتلس، گلوبال، انرسل تولید شده توسط کارخانه دلکو
 • برندهای جگوار، راکت، سولایت تولید شده توسط کارخانه پوما
 • برندهای تایگر، نوا، ایندیگو تولید شده توسط کارخانه رویال
 • تولید کننده برندهای آفالاین، چیتا، اوراستارت تولید شده توسط کارخانه شارک
 • برندهای هانکوک، سیلور، تارگت تولید شده توسط کارخانه هگزا
 • برندهای کوبا، فالکون، فول پاور توسط کارخانه پلاتینوم

 

باتری سمند

سخن آخر

انتخاب و خرید باتری سمند در ایران، این روزها کار بسیار سختی است. علت این موضوع نیز عمدتا ورود کالاهای قاچاق و غیر اصل و عرضه آنها در بازار لوازم یدکی است. این باتری ها علاوه بر اینکه هزینه مجددی را به شما برای خرید نمونه بهتر تحمیل خواهند کرد، به دلیل کارکرد غیر استانداردی که دارند، به راحتی می توانند سیستم برق خودروی شما را دچار مشکلات جدی کنند. از این رو، اکیدا توصیه می کنیم که خرید خود را صرفا از فروشگاه های معتبر انجام دهید. سایت باتری وار، عرضه کننده انواع باتری های خودرو در برندهای معتبر و با ضمانت فروش می باشد. شما می توانید برای دریافت مشاوره خرید، با کارشناسان ما در باتری وار تماس حاصل فرمایید.

در پایان از نگاه پر مهر شما و زمان گرانبهایی که برای مطالعه این مقاله اختصاص دادید، نهایت تشکر را داریم و امیدواریم که توانسته باشیم مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های الزامی با * مشخص شده اند.