باتری پژو پارس

آمپرهای مناسب باتری پژو پارس کدامند؟

مقدمه

پرشیا، پژو پرشیا یا پژو پارس، از خودروهای سدان متوسط و پرفروش داخلی است که از سال ۱۳۸۰ تا کنون در خط تولید ایران خودرو مونتاژ می شود. پژو پارس، از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به پژو ۴۰۵ دارد. علت این موضوع نیز این است که پس از تغییرات اعمال شده بر روی ظاهر پژو ۴۰۵، از آن به عنوان بدنه پژو پارس استفاده شد. لوازم یدکی این خودروی داخلی مانند لاستیک، باتری پژو پارس، چراغ، سپر و … در بازار لوازم خانگی ایران فروش بسیار خوبی دارد و از آنجایی که قطعات این خودرو همانند تمامی قطعات خودروهای موجود در بازار نیازمند تعویض های دوره ای است، سعی کردیم تا در این مقاله، پیرامون نکاتی که باید در هنگام خرید یکی از این قطعات یعنی باتری پژو پارس به آن دقت داشته باشید، صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

باتری پژو پارس

باتری مناسب پژو پارس

پژو پارس یک خودرو سدان متوسط است. این خودروی زیبا در ایران توسط کارخانه ایران خودرو و با الهام از خودروی فرانسوی پژو ۴۰۶ ساخته می شود. این خودرو در مدلهای پژو پارس ELX، پژو پارس LX، پژو پارس سال و پژو پارس اتوماتیک تولید می شود.   یکی از خودروهای کامپکت و با بدنه سدان است که در ایران در مدل های مختلفی شامل سمند LX، سمند X7، سمند EL، سمند SE و سمند سریر که یک نسخه تشریفاتی از سمند LX است به بازار روانه شد. نوع فابریک باتری پژو پارس همانند باتری سمند، دارای ظرفیت ۶۶ آمپر و ولتاژ ۱۲ ولت است که در هنگام مونتاژ توسط کارخانه بر روی آن نصب می شود. این میزان باتری برای کارکرد پژو پارس در حالت معمولی کفایت می کند و تنها در صورت استفاده از سیستم های جانبی بیشتر بر روی خودرو، از باتری هایی با ظرفیت بیشتر استفاده می شود.

 

طول عمر باتری پژو پارس

طول عمر باتری پژو پارس مانند اکثر خودروهای سواری کوچک، بین ۲ الی ۳ سال است که این بازه زمانی بر اساس جنس باتری، نوع آب و هوای محیطی که خودرو در آن تردد دارد (باتری های خودرو در آب و هوای بسیار گرم طول عمر پایین تری دارند.) و عملکرد دینام در خودرو و همچنین تعداد استارت های روزانه ماشین می تواند کاهش و یا افزایش یابد. نوع سیستم های نیازمند برق که در خودروی شما مورد استفاده قرار می گیرند، ارتباط مستقیمی با طول عمر باتری دارند. به طور مثال اگر شما از چراغ های زنون و پر نور در خودرو استفاده کنید و یا به جای سیستم صوتی فابریک خودرو، سیستم های دیگری را بر روی آن نصب کنید، باتری به دفعات شارژ بیشتری برای پشتیبانی از این امکانات نیاز دارد و همین چرخه شارژ و دشارژ در باتری پژو پارس و هر باتری دیگری می تواند طول عمر آن را به صورت قابل توجهی کاهش دهد.  از طرف دیگر، خودروهایی که در مناطق بد آب و هوا و یا به شدت گرم تردد دارند، به علت حبس شدن گرمای بیشتر در محوطه زیر کاپوت، در مدت زمان های کوتاه تری نیاز به تعویض باتری خود خواهند داشت و این نکته ای است که حتی اگر در مناطق گرم نیز تردد ندارید، باید به آن توجه داشته باشید و خودروی خود را به مدت طولانی در زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

 

باتری پژو پارس

 

انواع باتری پژو پارس

باتری پژو پارس به صورت فابریک کارخانه، از نوع باتری های اتمی است اما در صورت نیاز به تعویض و یا فرا رسیدن عمر مفید باتری، معمولا نمونه های اسید شارژ این محصول در بازار در دسترس تر از نمونه های اتمی است. از این بهتر است تا با ویژگی های هر دو نوع باتری به خوبی آشنا شوید تا خرید بهتر و با آسودگی خاطر بیشتری را داشته باشید.

 

باتری پژو پارس غیر سیلدی

این نوع از باتری پژو پارس به باتری اتمی نیز معروف است. جنس صفحات در این باتری از کلسیم و سرب آنتیموان است. این باتری ها، قابل شارژ و دارای طول عمر بالاتری در مقایسه با باتری های اسید شارژ هستند. اگرچه طول عمر مفید هر نوع باتری در مناطق دارای آب و هوای گرم به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می یابد اما در صورت ضرورت رفت و آمد در این مناطق، برای جلوگیری از هزینه های ناشی از تعویض های مکرر باتری های اسید شارژ در این مناطق، بهتر است از باتری های اتمی به جای آنها استفاده کنید. دلیل این موضوع نیز، توانایی بیشتر این باتری ها در برابر گرمای بالاتر است.

 

باتری پژو پارس اسید شارژ یا سیلدی

باتری های اسید شارژ در مقایسه با باتری های اتمی در بازار لوازم یدکی ایران فراوانی بیشتری دارند و در دسترس تر هستند. در باتری های اسید شارژ یا سیلدی، صفحاتی از جنس کلسیم به همراه سرب وجود دارد که در اسید داخل مخزن باتری شناور است. طول عمر این باتری ها در مقایسه با باتری های اتمی کمتر است و در مناطق گرم نیز امکان استفاده طولانی مدت از آنها وجود ندارد و پس از مدت کوتاهی کارایی آنها به شدت افت خواهد کرد.

 

باتری پژو پارس

آمپرهای مناسب باتری پژو پارس

میزان آمپر مناسب برای باتری پژو پارس بر اساس نوع سیستم برق خودرو و انتظاراتی که شما از خودروی خود دارید تعیین می شود. باتری فابریک پژو پارس ۶۶ آمپر ساعت ظرفیت دارد و برای استفاده معمول از یک خودرو و سیستم های نصب شده بر روی آن از سوی کارخانه، کافی خواهد بود. اما ممکن است بسیاری از دارندگان این خودروی داخلی، تمایلی به استفاده از سیستم های فابریک این خودرو مانند ضبط و یا چراغ های جلو و یا هر سیستم نیازمند برق در پژو پارس نباشند و از سیستم های جانبی بر روی آن استفاده کنند. در این حالت، معمولا باتری ۶۶ آمپری کم می آورد و باید باتری دیگری با ظرفیت بیشتر بر روی این خودرو نصب شود. طبق توصیه کارخانه، پژو پارس حداکثر تحمل باتری با ظرفیت ۹۰ آمپر ساعت را دارد اما متخصصان استفاده از چنین باتری را پیشنهاد نمی کنند و این حد نهایی را تا ۷۴ آمپر ساعت تعیین می کنند. این توصیه نیز به دو دلیل است. دلیل اول در مورد ابعاد باتری است. باتری های خودرو به همان میزان که ظرفیت آنها بالاتر می رود، ابعادشان نیز افزایش خواهد یافت. از این رو، جای دادن باتری ۹۰ آمپر ساعت در محوطه مربوط به باتری در این خودرو که ابعادی معادل ۲۸ × ۱۸ × ۲۸ سانتیمتر دارد، مشکل خواهد بود. دلیل دوم این توصیه نیز مربوط به چرخه شارژ و دشارژ در باتری های با ظرفیت بالا است. سیستم برق خودروهای سواری کوچک حتی در صورت استفاده از لوازم جانبی پرمصرف، باتری با ظرفیت بیشتر از ۷۵ آمپر ساعت نیاز ندارد. بنابراین این باتری ها به طور صحیح و کامل دشارژ نمی شوند و از طرفی شارژ آنها نیز به صورت کامل نخواهد بود. قرار گیری باتری در چنین سیکل معیوبی، به راحتی بر روی کارایی آن تاثیر منفی خواهد گذاشت و باتری را در مدت کوتاهی از بین خواهد برد.

 

 

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا به صورت کامل در مورد آمپرهای مناسب برای باتری پژو پارس مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. اما مطلبی که در این بین بسیار حائز اهمیت است، مربوط به دقت در انتخاب و خرید این محصول است. متاسفانه این روزها نه فقط در بازار لوازم یدکی خودرو، بلکه در بسیاری از بازارهای دیگر، محصولات تقلبی به جای نمونه اصلی به مشتریان عرضه می شوند. محصولاتی که به دلیل نداشتن استانداردهای لازم، آسیب های بسیار زیادی را به وسایلی که با آنها در ارتباط هستند وارد می کنند که گاهی این آسیب ها جبران ناپذیر خواهد بود و منجر به از بین رفتن وسیله مورد نظر خواهد شد. در مورد باتری خودرو و به خصوص باتری پژو پارس اهمیت این موضوع بسیار بیشتر است چرا که این محصول به صورت مستقیم با سیستم برق خودرو که تامین کننده انرژی لازم برای حرکت اتومبیل است در ارتباط خواهد بود و عدم رعایت استانداردهای لازم در آن می تواند باعث بالا و پایین شدن شدت جریان در سیستم برق خودرو و آسیب رساندن به آن شود. از این رو، اکیدا توصیه می کنیم که خرید خود را صرفا از فروشگاه های معتبر چه به صورت حضوری و چه به صورت اینترنتی انجام دهید. سایت باتری وار، عرضه کننده انواع باتری های خودرو در برندهای معتبر و با ضمانت فروش می باشد و شما می توانید برای دریافت مشاوره خرید اینترنتی باتری پژو پارس، با کارشناسان ما در باتری وار تماس حاصل فرمایید.

در پایان از نگاه پر مهر شما و زمان گرانبهایی که برای مطالعه این مقاله اختصاص دادید، نهایت تشکر را داریم و امیدواریم که توانسته باشیم مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های الزامی با * مشخص شده اند.